Најмалку едно лице загина, а 49 се повредени во сообраќајна несреќа во Турција во која учествуваше туристички автобус.

Засега не е познато како дошло до несреќата, додека на фотографиите на социјалните мрежи се гледа превртен автобус, со искршени стакла.

Училишниот и туристичкиот автобус се судриле на автопатот Мугла Денизли околу 7.30 часот по локално време, јавија турските медиуми.

Според извештаите на медиумите, автобусот удрил во училишен автобус и се превртел. Возачот на автобусот починал, а според првите информации, доживеал срцев удар.

Меѓу повредените има 41 украински туристи, 7 ученици и возачот на училишниот минибус. Сите биле пренесени во болница.