Фото: Фликр/Бела куќа

Рускиот претседател Владимир Путин годинава нема да им го честита Денот на независноста на американскиот претседател Џо Бајден и на Американците, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Причината за тоа, кажа Песков, е тоа што годинава се дојде до врвот на непријателската политика на САД кон Русија, пренесоа руските медиуми.

Според Песков, во вакви услови испраќањето честитка тешко дека може да се нарече соодветно.