Демонстрантите ја запалиле локалната канцеларија на парламентот во Басра, а безбедносните сили пукале во воздух за да ги растераaт, пренесува „Ројтерс“.

Демонстрантите побарале ирачкиот парламент да го отпушти гувернерот на покраината кога двајца активисти на опозицијата беа убиени и неколкумина ранети во три одделни напади од непознати вооружени лица неделава.

Бранот насилство почна кога активистот Тахсен Осама беше убиен минатата недела по што следуваа тридневни улични демонстрации за време на кои полицијата употреби куршуми против демонстрантите што фрлаа камења и „молотови коктели“ кон куќата на гувернерот и блокираа неколку големи патишта.

Премиерот Мустафа ал-Кадими ги отпушти шефовите на полицијата и на националната безбедност во Басра и нареди истрага за насилството.