Андреа Митровиќ и Мекензи Меј, Канаѓанка и Американка, кои од сезоната 2023/24 го претставуваат полскиот одбојкарски клуб, бронзениот медалист на ТАУРОН-лигата – Грот Будовлане од Лоѓ, зборуваа за преселбата во Лоѓ и за животот во градот.

– Лани првпат бев во Лоѓ со репрезентацијата на Канада. Многу е пријатно тука во лето. Прекрасно време и шармантната улица „Пјотрковска“. Мора да одите таму. Ми се допаѓа овој полски град – вели Андреа Митровиќ за Лоѓ.

Меј, исто така, има убави впечатоци за полскиот град.

– Никогаш претходно не сум бил во Полска. Навистина е убаво во Лоѓ. Има многу добри ресторани и продавници. Лоѓ е нова средина за мене. Не ги познавав девојките или тренерите претходно. Сите се одлични – коментира Мекензи Меј.

И на нејзината колешка ѝ се допаѓаат рестораните во Лоѓ.

– Многу ми се допаѓа комплексот „Мануфактура“. Често сум таму. Кафулиња, ресторани со многу добра храна и атмосфера – вели Андреа Митровиќ за нејзините омилени места во Лоѓ.

Комерцијална објава