Валентина Диуф и Роберта Рацке се поздравуваат на натпревар

Жешка атмосфера го придружуваше натпреварот од 4. коло на Лигата на шампионите на Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ), во кој домашниот Комерсекон од Лоѓ и украински Прометеј од Днепар беа поддржани од над 2.000 навивачи, вклучително и група гости од Украина.

Додека во првиот натпревар помеѓу овие екипи тимот од Лоѓ победи со 3-0 во сетови, во реваншот гостинскиот тим пружи многу посилен отпор. Во тај-брејкот, украинскиот тим веќе водеше со неколку поени разлика и се чинеше дека оди кон победа. Сепак, тренерот Алесандро Чијапини го доби овој важен предизвик, а неговиот тим почна да ја надоместува негативата.

Полскиот шампион одигра брилијантно на крајот од мечот, на крајот го освои решавачкиот петти сет со 15-10, за триумф од 3-2.

Средната блокерка, Александра Грика, беше избрана за најкорисна одбојкарка (МВП) на натпреварот

– Беше многу интересен натпревар за нас. Ние сме млад тим без многу искусни играчи. Лоѓ е клуб со традиција, но мислам дека нашиот тим расте со секој натпревар. Чекор по чекор напредуваме – изјави Лазар Лазаров од Прометеј, помошник-тренер на Иван Петков.

Важни улоги во тимот на Комерсекон Лоѓ играа техничарката Роберта Рацке и коректорката Валентина Диуф. Бразилката игра во Лоѓ од 2021 година, а Италијанката дојде во тимот половина година подоцна. И двете не се навикнати на полската зима, но ја сакаат земјата и ги поттикнуваат другите да ја посетат.

Роберта Рацке (лево) и Валентина Диуф

– Обожавам да разбирам и да запознавам повеќе за оваа земја полна со приказни. Признавам дека стариот дел од градовите (стариот град) е она што најмногу го сакам, секогаш ми е многу убав. Го сакав Краков. Замокот, музејот на Шиндлер, а отидовме и во Аушвиц. Варшава е блиску, град во кој може да се најде по малку од се, малку ме потсетува на Сао Паоло – вели Роберта.

Валентина, која зборува неколку јазици, се обидува да научи и полски.

– На пат сум да учам полски, секогаш сакам да ги знам барем основните работи и работам на ова. Полскиот е голем предизвик, но јас не се откажувам! – вели Италијанката.

Валентина Диуф

Таа препорачува повеќе места за посета во Полска.

– Во Полска топло ги препорачувам градовите како што се Варшава, Вроцлав, Гдањск и Сопот, но и малите градови како Торуњ се навистина пријатни и убави за викенд – заклучува Диуф.

Комерцијална објава