Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски го објави списокот на фудбалери, на чии услуги ќе смета на трите натпревари кои националниот тим ќе ги одигра овој месец.

Најзначајниот меч во својата фудбалска историја, Македонија, ќе го одигра во Тбилиси, Грузија на 12.ноември. Победникот од овој натпревар ќе избори пласман на Европското првенство наредната година.

Покрај мечот со Грузија, репрезентацијата ќе одигра и два натпревари во Лигата на нации, против Естонија во Скопје на 15. ноември и три дена против Ерменија.