На приложените мапи може да се види дека студениот бран ќе ја одбегне Македонија во текот на утрешниот ден и таквото време ќе се задржи во текот на целиот викенд

Викендов во Македонија значителен пораст на дневните температури

Денеска во текот на целиот ден нѐ очекува променливо облачно време со подолги сончеви периоди, а за викендот променливо облачно со локални врнежи на дожд, како и снег во одредени повисоки делови. По завршувањето на викендот доаѓа постудено време, односно од понеделник доаѓа до опаѓање на вечерните температури под нулата, а во наредните десетина дека нѐ очекуваат врнежливи денови, но и искачување на температурата над нулата.
Во споредба со балканските држави во кои ќе се чувствува влијанието на циклонската активност, поради што ќе има интензивни врнежи проследени со грмежи, како и врнежи од снег и лапавица, во Македонија циклонската активност ќе биде помала, а ќе се почувствува во западните делови. Ќе има сончеви периоди, а во источните делови на Македонија ќе има посилен бран со кој продира средоземноморската клима.
Во следниве денови во Македонија се очекува стабилно време. Денес и на почетокот на викендот ќе дува умерен до засилен јужен ветер, што ќе предизвика значителен пораст на дневните температури и побрзо топење на преостанатата снежна покривка. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), од недела нѐ очекуваат врнежи од дожд и промена на ветрот во северен.

Прогноза за денеска и за сабота-недела

Денеска во текот на целиот ден нѐ очекува променливо облачно време, со сончеви периоди, минималната температура ќе се движи од -2 до 7 Целзиусови степени, а максималната температура од 8 до 16 Целзиусови степени.
В сабота нѐ очекува засилен ветер од јужен правец, што нема да дозволи спуштање на температурите под нулата, а во ноќта во северозападните и северните делови ќе започнат локални врнежи од дожд.
В недела времето ќе биде променливо облачно, со локални врнежи од дожд, а на повисоките планини на северозапад се очекуваат врнежи од снег. Во текот на денот ќе дува умерен ветер, а во Повардарието се очекува повремено да дува засилен северен ветер.
По завршување на викендот доаѓа до промена на времето. Од понеделник доаѓа до опаѓање на вечерните температури под нулата. В понеделник, во попладневните часови, нѐ очекува снег на одредени повисоки места во Македонија, а во наредните денови дожд и снег. Врнежи од дожд се очекуваат до 13 декември. Д.Ст.


Синоптичка карта за сабота 2 декември 2023 година