Терористичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за вчерашниот инцидент во предградие на Париз, во кој две лица беа убиени, а едно беше посериозно рането. Француската полиција соопшти дека џихадистот, чиј идентитет не е соопштен, со нож ги убил својата мајка и сестра. Инцидентот се случил во париското предградие Трап.