Шолц и Макрон се караат околу оружјето за Украина

Бидејќи Украина има недостиг од муниција, германскиот и францускиот лидер имаат несогласување за воената помош

Од почетокот на војната во Украина, германската политика е диктирана од еден водечки принцип: избегнувајте директна конфронтација со Русија по секоја цена. Но по самитот на европските лидери во понеделникот во Париз, францускиот претседател Емануел Макрон ја отфрли претпазливоста на германскиот стил.
– Ќе направиме сѐ што е потребно за да се осигуриме дека Русија не може да победи во оваа војна – им рече Макрон на новинарите. „Сè е можно“, рече тој, вклучувајќи и испраќање западни трупи во Украина.
Тие коментари беа сосема спротивни на канцеларот Олаф Шолц, кој непосредно пред да замине на самитот во Париз го даде спротивниот аргумент, предупредувајќи на опасностите од реакцијата на Русија доколку неговата влада испрати ракети со долг дострел од германско производство „таурус“ во Украина.
– Не можеме да бидеме поврзани во ниту една точка или место со целите што овој систем може да ги достигне – рече Шолц за новинарите во Берлин. „Оваа јасност е исто така неопходна. Изненаден сум што некои луѓе не се ни трогнати од тоа, што не ни размислуваат дали тоа што го правиме може да доведе до еден вид вмешаност во војна“.
Германија не е единствена во својата неподготвеност да биде премногу провокативна кон Москва. Од почетокот на војната, администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден, исто така, се обиде да оди по тенка линија, давајќи ѝ го оружјето на Украина што ѝ е потребно за да се одбрани без да обезбеди толку многу што ќе ги вовлече САД во војна со Русија.
Во вторникот, лидерите на неколку земји на НАТО се оградија од коментарите на Макрон, инсистирајќи на тоа дека немаат планови да испратат војници во Украина.
Но германските стравови од конфликт со Русија се особено вкоренети. Тоа во голем дел е последица на историјата. Руската закана одамна се наѕира во германската имагинација. Има и елемент на историска вина. Претходно во војната, Шолц ја одложи одлуката за испраќање тенкови „леопард“ од германско производство во Украина, делумно поради силната пацифистичка струја во земјата.
Французите имаат помалку такви резерви, што е веројатно зошто Макрон се чувствува поудобно кога зборува за можноста за западни чизми на теренот – дури и ако таквиот потег изгледа пресилен.
Во вторникот, Шолц го поништи секое размислување за тоа западните земји да испраќаат војници за да помогнат во одбраната на Украина.
– Нема да има копнени трупи од европските земји или НАТО – напиша тој на Твитер.
Натегањето меѓу Шолц и Макрон околу воената помош за Украина се претвора во нешто како отворена расправија. Германските власти се жалат дека, иако Макрон е подготвен да разговара строго за Украина, тој не продолжи со речиси доволно активности во споредба со она што го прави Берлин.

Германскиот институт „Кил“, кој ги собира националните придонеси за воените напори на Украина, ја рангира Франција како јасно заостаната со 640 милиони евра воена помош во споредба со Германија, која обезбеди или вети 17,7 милијарди евра. Затоа Шолц ја користи секоја шанса што ја добива да ги притисне земјите од ЕУ – а особено Франција – да испратат повеќе оружје и муниција во Украина. Француските власти возвраќаат дека обезбедуваат оружје што е навистина важно – и го прават тоа со помалку двоумење од Германците.
Таков случај, велат тие, е неподготвеноста на Шолц да испрати ракети „таурус“. Франција се обврза да ги испрати своите крстосувачки ракети СЦАЛП во јули, по британскиот потег да ги испрати своите „сторм шедоус“ во мај. Тие ракети се споредливи со „таурус“, иако се смета дека германската крстосувачка ракета нуди поголем дострел и има боева глава што ја прави корисна против цели како што е мостот Керч што ги поврзува Русија и Крим.
Украинските лидери се залагаат за тие проектили, особено затоа што нивната војска се соочува со зголемен недостиг од муниција, а републиканците во Конгресот на САД го блокираат пакетот воена помош од 60 милијарди долари за земјата. На почетокот на овој месец, украинските трупи беа принудени да се повлечат од градот Авдиевка делумно поради недостиг од артилериски гранати, што ѝ го даде на Москва најголемиот успех на бојното поле во последните неколку месеци. Украинците сакаат проектили како „таурус“ за да ги погодат руските позиции и линиите за снабдување длабоко зад линијата на фронтот. Но германските власти велат дека испораките на „таурус“ ќе бараат директно вклучување на германските трупи на теренот за програмирање на ракетите. Сепак, Густав Ц. Гресел, висок политички соработник во Европскиот совет за надворешни односи, рече дека Украинците би можеле да бидат обучени да го користат „таурус“ без да испраќаат германски војници во Украина.

По самитот во Париз во понеделникот се чинеше дека Макрон го напаѓа Шолц поради историското воздржување кога станува збор за испраќање оружје во Украина.
Во јасна референца за широко исмејуваната понуда на Германија, непосредно пред почетокот на војната во Украина, да испрати 5.000 шлема, Макрон додаде: „Ве потсетувам дека пред две години, многумина околу оваа маса рекоа: ’Ќе понудиме вреќи за спиење и шлемови‘“.
Но во однос на ракетите „таурус“, Шолц беше категоричен дека попуштањето би било тешко. Едно можно отворање би било ако САД испратат повеќе нивни балистички ракети АТАЦМС во Киев, бидејќи Берлин има тенденција да се движи еден чекор зад Вашингтон кога станува збор за вооружување на Украина.
Берлин, исто така, одбиваше да попушти за испраќање тенкови „леопард“ во Украина сѐ додека не доби вест дека САД ќе ги испратат своите тенкови „М1 абрамс“.

Џејмс Ангелос и Џошуа Посанер

(Политико.еу)