Во Собранието во моментов на разговори се лидерите на најголемите партии од владината коалиција, СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, според извори за порталот МКД.мк.
Оваа средба доаѓа по денешното поднесување на барањето за гласање за доверба на Владата поднесена од 61 пратеник од новото собраниско мнозинство меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса за Албанците, Алтернатива, Беса и Левица.
Веднаш по поднесувањето на иницијативата, Талат Џафери, претседателот на Собранието, закажа собраниска седница за в четврток во 11 часот на која ќе се расправа за барањето потпишано од 61 пратеник. Според Деловникот на Собранието, расправата за доверба на Владата треба да заврши истиот ден, најдоцна до полноќ со гласање за смена на Владата.

Пред осум дена, на 31 октомври, по завршување на локалните избори, премиерот Зоран Заев соопшти дека поднесува оставка на премиерската функција и дека се повлекува од лидерската позиција во неговата партија СДСМ, но тоа писмено сѐ уште не го стори.