Фото: МИА

Медиумски прием на Кинескиот пролетен фестивал

Според статистичките податоци на кинеските власти, билатералната трговија меѓу Кина и нашата земја во 2021 година пораснала за 56,7 отсто на годишно ниво, увозот на Кина од нашата земја пораснал за 66,03 отсто на годишно ниво, извозот на Кина во Македонија пораснал за 43,22 отсто на годишно ниво.

Пријателската размена меѓу Македонија и Кина и напредокот во билатералната соработка и размена беа дел од говорот на кинескиот амбасадор во Македонија, Џанг Зуо, на денешниот медиумски прием на Кинескиот пролетен фестивал.

– Кина цврсто се залага за мир, развој, правичност, правда, демократија и слобода, кои се заеднички вредности на вредности на човештвото. И Кина работи со сите партнери за заеднички да изградат заедница со заедничка иднина за човештвото. Во текот на изминатата година, Кина и Северна Македонија заеднички промовираа размена и меѓусебна доверба. Кинескиот претседател Си Џинпинг, заедно со тогашниот премиер Заев и лидерите на другите земји од централна и источна Европа, заеднички го поддржуваат успешното отворање на самитот Кина- ЦИЕ. Двете страни работат на идентификување на приоритетните области за соработка, така што прагматичните резултати од самитот можат да бидат од корист за двата наши народи. Кинескиот државен советник и министер за национална одбрана Веи Фенгхе беше во успешна посета на Северна Македонија во март 2021 година. Онлајн и офлајн размената на сите нивоа меѓу нашите две земји стануваат сè поактивни – нагласи кинескиот амбасадорот.

Тој додаде дека надминувајќи ги домашните тешкотии, Кина успеала да донира 100.000 дози вакцини и да обезбеди комерцијална набавка на 700.000 вакцини за нашата земја.
Според статистичките податоци на кинеските власти, билатералната трговија меѓу Кина и нашата земја во 2021 година пораснала за 56,7 отсто на годишно ниво, увозот на Кина од нашата земја пораснал за 66,03 отсто на годишно ниво, извозот на Кина во Македонија пораснал за 43,22 отсто на годишно ниво.

Фото: МИА

– Цврсто верувам дека во постпандемиската ера постои огромен потенцијал на заемно корисна соработка меѓу нашите две земји – смета амбасадорот Зуо.

Според него, медиумите функционираат како мост што ги поврзува луѓето од различни земји.

– На церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пекинг, сликите на спортисти од Северна Македонија кои влегуваат на стадионот „Птичјо гнездо“ што ги пренесуваат кинеските медиуми ни го покажаа храбриот изглед на спортистите од различни агли. Кога фудбалската репрезентација на Северна Македонија за првпат играше на Европското фудбалско првенство на УЕФА, стотици милиони Кинези го продлабочија своето разбирање за луѓето во вашата земја преку емитување на кинеските медиуми. Во 2022 година, се надевам дека сите пријатели од медиумите ќе можат целосно да ги искористат вашите предности, претставувајќи ја вистинската Кина на луѓето од Северна Македонија и прикажувајќи ја прекрасната убавина на земјата на луѓето во Кина – потенцира амбасадорот.

Кинеската амбасада, вели тој, би сакала да игра како мост и платформа за медиумите во Северна Македонија да остваруваат комуникација и размена со Кина, додавајќи дека нивната амбасада, исто така, сака да понуди поддршка и помош за новинарите и пријателите, на пример, за интервјуирање и известување, со цел подобра корист за нашите две земји и народи.

– Минатата година беше година на волот. Во 2021 година, Комунистичката партија на Кина ја прослави својата стогодишнина и го обедини и го предводеше кинескиот народ да направи светски познати достигнувања во развојот на земјата и подобрување на животот на луѓето низ вековна борба. Изградивме умерено просперитетно општество во сите погледи, ја доби битката против сиромаштијата и донесе историска разрешница на проблемот со апсолутната сиромаштија во Кина како што беше планирано. Тргнуваме во новото патување за градење на Кина во голема модерна социјалистичка земја во сите погледи – истакна амбасадорот Зуо.

Тој посочи дека кинескиот БДП пораснал за 8,1 отсто и достигнал 110 трилиони јуани, со нејзиниот БДП по глава на жител надминува 12 илјади американски долари, постигнувајќи ги двојните цели за повисок раст и пониска инфлација.

– Кина го лансираше роверот Zhurong на Марс, сателитот за набљудување на сонцето Ксихе и основниот модул Тианхе, а Кина е дом на најголемата светска операција на 5 ЏИ мрежата. Земјата чекори напред на патот кон остварување на најголемото подмладување на кинеската нација. Под водство на претседателот Си Џинпинг, кинеската дипломатија напиша прекрасно ново поглавје. Кина ги обнови дипломатските односи со Никарагва, со што вкупниот број земји кои имаат дипломатски однос со Кина се искачи на 181. Консензусот за една Кина е дополнително консолидиран во меѓународната заедница – споменува амбасадорот Зуо.

Оттаму тој додава дека Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои Резолуцијата за олимписко примирје, ко-спонзорирана од 173 земји членки на ОН, формирајќи силен моментум на меѓународната заедница за поддршка на Зимските оломписки игри во Пекинг.

– Воедно, Кина обезбеди 2 милијарди дози вакцини против Ковид-19 на повеќе од 120 земји и меѓународни организации, со што Кина придонесе за промовирање меѓународна соработка против епидемијата – нагласи кинескиот амбасадор.

Како што вели тој, претседателот Си Џинпинг ја предложил Иницијативата за глобален развој, а Генералното собрание на ОН, повикувајќи ја меѓународната заедница да го забрзала спроведувањето на Агендата на ОН 2030 за одржлив развој со нејзиниот исход да биде подиректен и праведен од корист на секој човек во секоја земја. Иницијативата добила поддршка од ОН и многу други меѓународни организации, како и од околу 100 земји во светот.

– Оваа 2022 година е година на тигарот. КПК ќе го одржи својот 20-ти Национален конгрес, што е важен настан во политичкиот живот на Кина. Во овој момент Зимските олимписки игри во Пекинг се во полн ек, а спортистите ја покажуваат својата борбеност на теренот. Околу 170 официјални претставници од речиси 70 земји и меѓународни организации присуствуваат на Зимските олимписки игри во Пекинг. Меѓу претставниците се 31 шеф на државата и владата, важни членови на кралските семејства и шефови на меѓународни организации, меѓу кои се рускиот претседател Владимир Путин, српскиот претседател Александар Вучиќ и генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш. Кина му претставува на светот рационализирани, безбедни и прекрасни Олимписки игри – истакна амбасадорот на настанот.

Оттаму тој додаде дека на виртуелната сесија на Светскиот економски форум во 2022 година, претседателот Си Џинпинг, повика на премостување на јазот во развојот, фокусирајќи се на речиси 800 милиони луѓе кои живеат во глад, и ја истакна важноста од заеднички преточување на Иницијативата за глобален развој во конкретни акции.

– Денес е Фестивалот на фенери во Кина, ден за јадење (Јуанџиао) и уживање во погледот на прекрасните лампиони. Во кинеската традиција, крајот на фестивалот на фенерите го означува крајот на прославата на кинеската Нова година. Оваа година е година на тигарот. Тигарот претставува сила, храброст и бестрашност. На сите Ви посакувам среќа во годината на Тигарот! Посакајте им на Кина и на Северна Македонија просперитет и мир – го заврши говорот кинескиот амбасадор.

К.М.