Синоќа во 23 часот во хотел во Битола од полициски службеници од СВР Битола биле приведени В.Ф.Џ.(31) и Г.Р.Ј.(30) од Куба, поради незаконски престој во земјава. Двајцата се предадени на полициски службеници од СВР Битола за понатамошна постапка, соопшти МВР.