Од утре до понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност.  Утре ќе дува умерен до засилен северен ветер. Од понеделник кон крајот на денот ќе има нови локални врнежи од дожд.

Како што соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), врнежи од дожд ќе има од понеделник до среда, кога се очекуваат и громотевици.

Утринската температура ќе биде во интервал од минус еден до четири степени, а дневната од 13 до 24 степени.