Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.486 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19 во Скопје – 40, Куманово – 10, Штип – 3, Прилеп – 12, Тетово – 6, Струга – 4, Битола – 6, Охрид – 7, Кавадарци – 3, Гостивар – 2, Струмица – 2, Крива Паланка – 2, Пробиштип – 1, Пехчево – 1, Виница – 2, Делчево – 1, Свети Николе – 1, Кичево – 4 и по еден во Ресен и Неготино.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 89 оздравени пациенти од Скопје – 29, Куманово – 13, Дебар – 2, Штип – 4, Тетово – 4, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 13, Струмица – 1, Радовиш – 1, Пехчево – 1, Виница – 2, Делчево – 6, Свети Николе – 4 и шестмина од Кичево.

Починати се 3 лица, пациент од Кичево (64), пациент од Скопје (61) и пациентка од Македонски Брод (70). Сите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.871, бројката на оздравени пациенти е 12.054, на починати е 609, а во моментов бројот на активни случаи изнесува 2.208.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов статистиката на активни случаи по градови е следна:

• Скопје 6.054, активни 755
• Куманово 1.522, активни 277
• Дебар 259, активни 28
• Штип 1.172, активни 111
• Прилеп 510, активни 143
• Тетово 1.240, активни 121
• Струга 587, активни 59
• Велес 275, активни 27
• Битола 221, активни 43
• Охрид 354, активни 42
• Кавадарци 189, активни 51
• Гостивар 807, активни 146
• Гевгелија 55, активни 30 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 75, активни 23
• Крива Паланка 54, активни 18
• Радовиш 45, активни 6
• Крушево 17, активни 1
• Кочани 155, активни 28
• Пробиштип 86, активни 16
• Демир Хисар 60, активни 3
• Македонски Брод 74, активни 7
• Пехчево 32, активни 25
• Берово 64, активни 51
• Валандово 9, активни 2
• Виница 81, активни 31
• Делчево 82, активни 63 (20 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 21, активни 5
• Свети Николе 298, активни 45
• Кичево 279, активни 42
• Ресен 147, активни 1
• Неготино 47, активни 8 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 154.948 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 79 пациенти. На кислородна поддршка се 43.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, 2 позитивни деца, 2 мајки и 2 деца суспектни на вирусот.

Во болницата „8 Септември“ примени се 6 нови, а вкупно хоспитализирани се 21 пациенти. Нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 12, а во болницата во Штип се хоспитализирани 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 116, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Статистиката за активни случаи по скопските општини денеска е следна:

• Чаир – 88
• Гази Баба – 78
• Аеродром – 110
• Карпош – 78
• Центар – 81
• Кисела Вода – 87
• Ѓорче Петров – 42
• Бутел – 52
• Шуто Оризари – 29
• Студеничани – 30
• Сарај – 22
• Арачиново – 13
• Илинден – 13
• Сопиште – 7
• Чучер Сандево – 3
• Петровец – 8
• Зелениково – 2
• Странец – 8
• Нераспределен-4