Фото: Игор Бансколиев

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.667 тестирања, а регистрирани се 19 нови случаи на ковид-19 од кои 8 во Скопје, 5 во Тетово, два во Куманово и по еден во Гостивар, Кочани, Гевгелија и Дебар.

Регистрирани сe 9 оздравени пациенти петмина од Тетово и четворица од Скопје.

Во изминатите 24 часа не се регистрирани починати пациенти.

Направените 3.667 тестови се преку ИЈЗ-93, ЦЈЗ Скопје-27, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-45, ЦЈЗ Тетово–17, ЦЈЗ Куманово–29, Судска медицина-5, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–10, Жан Митрев (Филип Втори)-89, Авицена-189, Биотек-153, Систина-103, лабораторија Лаор-196, Синлаб-38, Ремедика-11, Плодност–40, Генеа–8, Никоб лаб-730, ВФВ Медикал-13, Ели Медика-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.804.

Досега во земјата се направени вкупно 927.182 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 155.901, бројката на оздравени пациенти е 150.168, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 246.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68743, Активни 88
Куманово 8890, Активни 13
Прилеп 8329, Активни 4
Тетово 7330, Активни 78
Битола 6310, Активни 4
Велес 5474, Активни 0
Гостивар 5195, Активни 14
Кавадарци 5155, Активни 2
Охрид 5023, Активни 13
Штип 4962, Активни 2
Струмица 4125, Активни 3
Струга 2985, Активни 4
Кочани 2793, Активни 1
Кичево 2602, Активни 13
Гевгелија 2196, Активни 1
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1525, Активни 1
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 0
Радовиш 1162, Активни 1
Берово 1032, Активни 1
Делчево 973, Активни 0
Дебар 944, Активни 3
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0