Фото: Игор Бансколиев

Во последните 24 часа се направени 2.876 тестирање, а регистрирани се 14 нови случаи на ковид-19: Тетово – 8, Гостивар – 3, Скопје – 2 и Струга – 1.

Регистрирани сe 2 оздравени пациенти од: Скопје – 2. Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 2.876 тестови преку: ИЈЗ-53, ЦЈЗ Скопје-40, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-32, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–30, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–23, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-48, Авицена-179, Биотек-132, Систина-70, лабораторија Лаор-269, Синлаб-4, Ремедика-7, Плодност–21, Генеа–15, Никоб лаб-486, ВФВ Медикал-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.366.

Досега во земјата се направени вкупно 909.405 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.797, бројката на оздравени пациенти е 150.126, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 184.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68706, Активни 64
Куманово 8884, Активни 11
Прилеп 8328, Активни 4
Тетово 7293, Активни 53
Битола 6310, Активни 6
Велес 5474, Активни 2
Гостивар 5188, Активни 7
Кавадарци 5155, Активни 2
Охрид 5021, Активни 11
Штип 4960, Активни 0
Струмица 4123, Активни 5
Струга 2983, Активни 2
Кочани 2792, Активни 0
Кичево 2600, Активни 13
Гевгелија 2195, Активни 0
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1524, Активни 0
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 0
Радовиш 1161, Активни 0
Берово 1032, Активни 2
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0