Фото: Принт-скрин

Најмалку 28.500 пациенти со Ковид-19 во Грција примиле домашна терапија со антивирусниот лек „Паксловид“ од крајот на март до сега, објави грчкиот весник „Катимерини“, јави дописничката на МИА од Атина.

Според весникот, повеќе од половина од лековите, односно 17.000 биле дадени во изминатите месец и половина, кога во земјата беше регистриран зголемен број заразени со ковид-19.

На дневна основа се одобруваат околу 400-500 барања за конкретниот лек, кој граѓаните или го добиваат на домашна адреса или го подигнуваат од аптеките, откако нивното барање, преку матичниот лекар, ќе добие зелено светло од надлежните.