Втор ден по ред Јужна Кореја пријавува рекорден број на нови инфекции со коронавирус, додека зголемениот број хоспитализирани и починати го зголемува притисокот врз здравствениот систем.

Властите објавија 5.266 нови инфекции со коронавирус, од кои 4.100 се регистрирани во Сеул и околните области, каде што е исполнет повеќе од 90 отсто од капацитетот на Одделот за интензивна нега Ковид.

Во тешка или критична состојба, рекордни 733 пациенти се заразени со корона вирусот, најмногу од почетокот на пандемијата. Во последните 24 часа починале 47 пациенти.

Брзото ширење на коронавирусот благодарение на делта сојот доаѓа во време кога се појавува нова омикронска варијанта на коронавирус, која се смета за потенцијално позаразна од претходните и предизвикува загриженост дека пандемијата ќе трае.

Вчера, Јужна Кореја ги пријави првите пет омикрони инфекции, регистрирани кај лица поврзани со пристигнувања од Нигерија, поради што владата ја зајакна граничната контрола.

Сите патници кои доаѓаат од странство во следните две недели, без разлика на нивното државјанство и без разлика дали се вакцинирани или не, ќе мора да одат во карантин најмалку десет дена.

Владата во неделата ги забрани странските патници од осум јужноафрикански земји и сега ја додаде Нигерија на листата.

Јужнокорејските власти планираат да ги тестираат сите меѓународни патници позитивни на коронавирус.

Секој што ќе дојде во близок контакт со лице заразено со сојот омикрон ќе мора да биде ставено во карантин најмалку две недели, дури и ако е целосно вакциниран.