Фото: ЕПА

Израел и Хамас до сега ги исполнија своите обврски за размена на заробеници според првите четири дена од договорот за прекин на огнот.

Палестинците во Газа ја поздравија најавата на Катар и Хамас дека прекинот на огнот ќе биде продолжен до четврток наутро, бидејќи шефот на ОН вели дека се надева дека продолжувањето ќе доведе до повеќе потребна помош.

И покрај прекинот на огнот, снабдувањето со гориво во северниот дел на Газа останува ограничено од израелските сили.

Катарскиот официјален претставник вели дека дводневното продолжување на примирјето значи дека ќе бидат ослободени уште најмалку 20 израелски затвореници во Газа и 60 палестински затвореници во израелски затвори.

Додека израелската влада допрва треба официјално да го потврди продолжувањето на примирјето, израелското воено радио објави дека е примен нов список на затвореници – кои се очекува да бидат ослободени подоцна во текот на денот.

Израел додаде 50 жени на списокот на палестински затвореници кои ги исполнуваат условите за ослободување „во случај“ да бидат ослободени дополнителни израелски заложници, се вели во соопштението на Кабинетот на премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Јорданскиот министер за надворешни работи Ајман Сафади ги повика светските лидери да работат „силно и итно“ за да го претворат примирјето во „траен прекин на огнот“.