Фото: Маја Јаневска-Илиева

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од полноќ се намалува за 1,5 денари, а на ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) за 1 денар по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС 95 ќе биде 83 денари, ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе се продава за 85,5, ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) за 73,00, а Екстра лесното 1 (ЕЛ-1) за 72,5 денари за литар.

За 0,306 денари поевтинува мазутот М-1 НС и еден килограм ќе чини 42,629 денари.