Поглед кон иднината: системот „Night Vision” во новиот Opel Grandland

• Премиера во Opel: Системот „Night Vision” „базиран на камера” дебитира во новиот Grandland • Рано детектирање: До 100m со инфрацрвена визија • На прв поглед:...

Прв „Скопски моден фестивал“ во март

„Скопскиот моден фестивал“ е нова забавна манифестација што ќе ги обедини сите еминентни дејци од креативната индустрија, а истовремено ќе им даде простор и...

На советот НАТО-Русија во Брисел се расправале за распадот на Југославија

Денешниот состанок на Заедничкиот совет НАТО-Русија во Брисел, од разговори за Украина се претвориl во дискусија за распадот на Југославија. Според неофицијални информации на хрватските...

Во Алмати воведен полицискиот час

Во најголемиот град на Казахстан, Алмати, во 20 часот по локално време на сила стапи полицискиот час кој го најавиле сирени. Полицискиот час ќе трае...

Флоренс Робин: Франција е подготвена да понуди посредување меѓу Софија и Скопје

Француската амбасадорка во Бугарија, Флоренс Робин, изјави дека за нејзината земја прашањето за проширувањето на ЕУ со Македонија и Албанија е исклучително важно и...

Реновиран ургентниот центар во Гинекологија во Чаир

Во ГАК во Чаир пуштен во употреба е целосно реновираниот ургентен центар опремен по сите европски стандарди. Во денешната посета на болницата, министерот за...

Дел од центарот на Скопје утре без струја

Корисниците од „Кеј 13 Ноември“, делот кај паркингот „Холидеј Ин“, потегот околу „Кеј 13 Ноември“, булеварот „Кочо Рацин“ и улицата „Мирче Ацев“, дел од...

Приведени тројца скопјани, барани со потерници

Тројца скопјани, барани со потерница, вчера биле уапсени. Двајца биле фатени на подрачјето на Бит Пазар, а еден во центар на Скопје, информираат од...

Путин: Eвропа го продава рускиот гас седум пати поскапо

Рускиот претседател, Владимир Путин, на денешната годишна прес-конференција ја коментираше ситуацијата на европскиот пазар за гас, особено за скокот на цената на тој извор...

Дванаесето издание на „Анимакс“

Под мотото „Каде бајките оживуваат“ ќе се одржи дванаесеттото издание на меѓународниот фестивал за анимирани филмови во Македонија, „Анимакс Скопје фест“. На него ќе бидат...