Фото: Пиксабеј

Салото на стомакот може да претставува ризик за вашето здравје бидејќи доведува до сериозни компликации, како што се дијабетес, висок крвен притисок, срцеви заболувања, рак и проблеми со црниот дроб и бубрезите. Вашата генетика игра улога во тоа каде вашето тело складира масти, а вашите навики во исхраната исто така може да влијаат на складирањето на мастите. Видовите храна што ќе ја изберете, порциите и времето може да играат улога во телесните масти. Поточно, постојат одредени намирници што има поголема веројатност да доведат до маснотии во стомакот. Набројуваме пет намирници што предизвикуваат сало на стомакот за да можете што побрзо да ги исфрлите од вашата исхрана.

Печива
Иако домашните мафини или леб може да бидат полесни за вашиот струк, комерцијално приготвените печива често содржат вишок шеќер и се калорични. Мафините, кроасаните и брзиот леб се исто така извор на трансмасти, уште една воспалителна хранлива материја што може да доведе до сало на стомакот.
Трансмастите природно се појавуваат во мали количества, но повеќето од трансмастите во нашата храна се вештачки. Тие масти често се користат како поевтина стабилна алтернатива на путерот и се покажа дека ги зголемуваат воспалението и кардиоваскуларните болести (КВБ), меѓу другите болести.
Ако имате желба за печива, обидете се да ги приготвувате дома со поквалитетни масти, како маслиново масло, и ограничете ги комерцијално приготвените задоволства во кои уживате.

Бел леб
Главниот производ во многу домаќинства, белиот леб не е познат по тоа што е храна богата со хранливи материи. Некои опции содржат мали количества додаден шеќер, но најголемиот виновник се ниските влакна. Влакната може да ја зголемат ситоста и да го стабилизираат гладот, што може да доведе до подобар избор на храна и соодветно внесување енергија. Покрај тоа, внесувањето влакна е поврзано со намалување на масните ткива на стомакот. Многу рафинирани јаглехидрати, вклучувајќи и бел леб, житни растенија, крекери и други вообичаени закуски, имаат ниско количество влакна.

Житни растенија
Можеби ќе се изненадите кога ќе видите толку популарна храна за појадок на оваа листа на намирници што може да предизвикаат сало на стомакот. Познати како едноставен појадок или брза ужина во движење, некои житарки не му прават услуга на вашиот струк, особено оние преполни со шеќер.
Опциите со додаден шеќер и нула влакна се најлоши прекршувачи. Шеќерот не само што може да доведе до воспаление и сало на стомакот туку може и да го наруши цревниот микробиом.
Истражувањата покажуваат дека нерамнотежата во вашите цревни бактерии може да го зголеми ризикот од дебелина, кардиоваскуларни болести и цревни нарушувања, а исто така може да ја зголеми вашата телесна тежина. Покрај тоа, нерамнотежата на микробиотите може да доведе до повисоки висцерални масти.

Газирани пијалаци
Една лименка обична сода содржи околу 40 грама додаден шеќер, количество што ја надминува дневната препорака на Американското здружение за срце. Истражувањата покажуваат дека прекумерниот шеќер во исхраната може да го зголеми воспалението во телото и да доведе до отпорност на инсулин и хронично воспаление.
Содата придонесува за празни калории, што потенцијално доведува до зголемување на телесната тежина и може да го преоптоварува црниот дроб, поттикнувајќи овие вишок калории да се претворат во маснотии. Додека содата е еден од најпопуларните пијалаци засладени со шеќер, другите засладени пијалаци, како што се сок, енергетски пијалаци, пијалаци со кофеин и слаткиот чај, исто така, може да бидат виновници за салото на стомакот.

Пуканки
Пуканките се уште една од најлошите намирници што можат да предизвикаат сало на стомакот. Оваа вообичаена закуска има една работа: влакна. Пуканките се извор на есенцијални влакна, но често доаѓаат со многу натриум и трансмасти. Високораспространетите и ароматизираните опции се веројатно сортите со најголеми количества на овие загрижувачки хранливи материи. Знаеме дека трансмастите може да доведат до воспаление и сало на стомакот, но вишокот натриум може да доведе до воспаление и зголемување на телесните масти.