Се чисти снегот од патот за Галичник

Иако сме на почетокот на април, регионалниот пат Маврово - Галичник, низ планината Бистра, се` уште е затрупан со снег и не е прооден...

Почна Страдалната – Страстната – Велика седмица

Последната седмица пред Велигден (Пасха) е Страдална или Страстна седмица, Седмица на маките (страст е црковно-словенски збор и значи: мака, страдание). Страдалната седмица ја...

Најдобра маската на „Кременковци“ од ОУ„Димка Ангелов Габерот“ од Ваташа

Река од принцези, принцови, пирати, сирени, црвенкапи, спајдермени и многу други маски денеска протече на градскиот плоштад во Кавадарци во рамките на традиционалното одбележување...

Кавадарци се поднови со 45 контејнери за селектиран отпад

Општина Кавадарци заедно со Јавното претпријатие „Комуналец“ од претпријатието за трговија и складирање на отпад „Пакомак“ од Скопје деновиве доби донација од 45 нови...

Нормализиран сообраќајот на патот Кичево-Охрид

На магистралниот пат Кичево-Гостивар синоќа во 22 часот е норамлизиран сообраќајот, кој од вчера се одвиваше наизменично поради свлечиште. На делницата се поставени сообраќајни знаци...

Свлечиште на патот Гостивар-Кичево кај Тајмиште

На магистралниот пат Гостивар-Кичево по планинскиот премин Стража кај селото Тајмиште има свлечиште поради што сообраќајот се одвива наизменично по една сообраќајна лента само...

Сончево и потопло време, температурата до 21 степен

Сончево и потопло, температурата до 21 степен Времето денеска ќе биде сончево и малку потопло со мала облачност, поизразена на запад и со слаб до...

Зголемен водостојот на Брегалница

Обилните врнежи од дожд, посебно последниве неколку дена го зголемија водостојот на реките во источниот дел од земјата. Мерењата кои ги прави штипјанецот Киро Маџаунаров...

Заштита на Маркови кули со сто илјади евра

Маркови кули ќе бидат дел од проектот „Подобрување на управувањето со заштитени подрачја“ што ќе го спроведува УНДП во соработка со Министерството за заштита...

Свлечиште на патот кон манастирот „Св.Јоаким Осоговски“

Повторно се активираше свлечиште на локалниот пат кон манастирот „Св.Јоаким Осоговски“ кај Крива Паланка. Свлечиштето е на старата траса на патниот правец, на...