Пренасочување на сообраќај во мај поради реконструкација на патната делница Ратае-Шемшово, општина Јегуновце

Јавното претријатие Македонија пат ја информира јавноста дека во текот на мај ќе се реконструира патната делница од Ратае до Шемшово, во општина Јегуновце...

Нивото на Охридско Езеро 20 сантиметри над дозволениот водостој

Нивото на Охридско Езеро е 20 сантиметри над дозволениот максимален водостој, соопшти УХМР.   Хидролошките мерења покажуваат дека е згфолемено и нивото на Дојранското Езеро, еден...

Дојранското Езеро со највисоко ниво во последните 60 години

Водата во Дојранското Езеро го достигна највисокото ниво во последните 60 години, изјави наблудувачот на водостојот на езерото, Злате Талески. Според него, во последните денови...

Битолски весник одбележа 54 години од првиот број

На 29 април, пред точно 54 години, во далечната 1964 година, во предвечерието на празникот на трудот, 1 Мај, излезе првиот број на Битолски...

По околу седум каснувања од змија годишно во Тиквешко

По околу седум каснувања од змија има во просек за една година  во Тиквешко, тврди хирургот Дано Кулев, кој во изминатите години лекувал дел...

Пороен дожд во Виничко, Гостиварско, Крива Паланка и Демир Хисар

Нестбилно време проследено со пороен дожд и грмежи попладнево имаше во виничкиот регион, Гостиварско, Крива Паланка и во демирхисарското подрачје. До крајот на денот, како...

Наредната недела ќе се знае кој ја загадува Брегалница

Локален и државен инспектор за животна средина го истражуваат случајот со загадувањето на реката Брегалница во штипскиот регион. Пред два дена реката  беше обоена...

Прекин на сообраќајот на патот Пршовце – Јегуновце

Прекин на сообраќајот денеска ќе има на патот Пршовце - Јегуновце поради негово асфалтирање, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. Од АМСМ посочуваат дека сообраќајот на...

„Транспортер“ ги остави без бесплатниот превоз учениците во Битола

Откако деновиве им истече договорот со општината, неколку автопревозни претпријатија одбија да ги превезуваат учениците, а како ќе се реализира превозот до крајот на...

Се намалува бројот на вакцинирани деца од ММР вакцини во Штип

Ќе ги вратат ли кампањите против вакцините за заушки и мали сипаници? Процентот на вакцинирани деца од ММР вакцина, конкретно Штип, со години се...