Одговори на најчестите тврдења за вирусот: Може ли маската да ве заштити?

Авторка: Хана Девлин Гардијан Вистината за пренесувањето на коронавирусот, кој е најизложен и што може да направите за да избегнете инфекција Тврдење: „маските за лице не функционираат“ Носењето...

Начини како да не се наштети на менталното здравје во време на криза

Коронавирусот го промени светот и влијаеше на начинот на размислување на светската популација. Ситуацијата е сериозна, а менталното здравје на поединци може да биде...

Петнаесетминутен тест за коронавирус

Производителот на текстил и хемиски производи „Кубаро индустрис лтд.“ деновиве изјави дека од следната недела ќе започне со продажба на комплети за тестирање, развиени...

Бремените жени досега не го пренеле вирусот на фетусот

Стручњаците oд различни области дадоа одговори на неколку честопоставувани прашања поврзани со коронавирусот, објавува српскиот „Блиц“.  Дали е безбедно да се плива во базен? Доколку водата...

Здравството е подготвено за две-три илјади заболени истовремено

МИКРОБИОЛОГОТ НИКОЛА ПАНОВСКИ ЗА МОЖНОСТИТЕ ЗА СПРАВУВАЊЕ СО КОРОНАВИРУСОТ Останува да се надеваме дека бројот на заболени нема да се зголеми ненадејно и дека евентуалните...

Лажни совети за коронавирусот што треба да се игнорираат

Бројот на заболени од коронавирус расте ширум светот, а лек сѐ уште нема. Сепак, тоа не беше пречка бројни здравствени совети да се шират...

Наставничка смисли интересен начин за учење на децата да ги мијат рацете

Во своето осумгодишно работно искуство, наставничката Шона Вудс видела многу болести што се шират низ нејзината училница. Со зголемувањето на загриженоста околу ширењето на коронавирусот,...

Предупредувачка приказна за коронавирусот од Италија: Не правете го она што го сторивме ние

Многумина од нас беа премногу себични за да ги следат препораките за промена на нашето однесување. Сега сме во карантин и луѓето непотребно умираат,...

Што е неопходно да се знае за коронавирусот

Вирусот останува 30 минути во воздухот, но сега се знае дека првите симптоми се појавуваат најчесто до пет дена по заразата Заразата со новиот коронавирус...

Потребна ви е здрава храна ако останувате дома поради превентива

Најновите препораки на Центарот за контрола на болести на САД ги повикуваат лицата што имаат поголем ризик за заболување од ковид-19 да преземат акција,...