Приказни од самоизолациjа

Бах ме инспирира и во изолација Се разбудив пред сите и, за да не правам бучава, читав книга. Вежбав околу еден час дневна техничка рутина...

Федерер: Мијам раце многу често, правилата да ги прифатиме многу сериозно

Швајцарскиот тенисер, Роже Федерер се опоравува од повредата на коленото во родната Швајцарија. Преку Инстаграм испрати порака до јавноста, првпат по повеќе од еден...

Роналдо: Сега е вашата шанса да играте за милиони луѓе ширум светот

Кристијано Роналдо моментно се наоѓа во карантин во Португалија. Отиде да ја посети болната мајка пред десетина дена и остана таму, затоа што во...

Македонската естрада со порака: Седете дома!

Во овие тешки времиња, кога светот го тресе пандемијата на коронавирусот, од што не сме поштедени ни ние, свесноста и дисциплираноста се неопходни. Препораките...

Министерот Филипче сподели совети за правилна самоизолација

Работете од дома, одделете се од другите во различна просторија, редовно проветрувајте ги просториите, избегнувајте заедничко користење предмети, чистете ги површините во домот. Ова...

АХВ: Не постојат докази дека домашните миленичиња ја шират болеста

Прашањето што често го поставуваат сопствениците на домашни миленици, но и останатите граѓани е дали кучињата и мачките можат да бидат преносители на коронавирусот,...

Славниот астронаут Баз Олдрин има совети за Aмериканците во карантин

Баз Олдрин знае неколку совети за карантин. Откако се вратиле од Месечината во 1969 година, Олдрин, Нил Амстронг и Мајкл Колинс поминале 21 ден...

ФАО: Нема докази дека добитокот и домашните миленици можат да го пренесат коронавирусот на...

Нема докази за вмешаност на животните (добиток и домашни миленици) во ширењето на коронавирусот и нема потреба за преземање на мерки што можат да...

Совети од оние што со недели живееја под заканата од вирусот

Илјадници луѓе во Европа и во САД допрва треба да научат како да се прилагодат на промените во нивниот секојдневен живот предизвикани од коронавирусот....

Карантинот е единствената превенција

Го читав економскиот план на државата и во делот за документи пишува дека доколку ви истекува личната карта, таа се продолжува до 31.8.2020 година....