Фото: Принтскрин

Алек Болдвин е официјално обвинет за убиство од небрежност за убиството на Халина Хачинс на сетот на нивниот филм „’Рѓа“ во октомври 2021 година.

Обвинителите во Санта Фе, Ново Мексико денеска официјално ги поднесоа обвиненијата.

Обвиненијата за убиство се знак дека Алек Болдвин ќе се соочи со одговорност, но тој останува пркосен

Тие ја објавија својата намера да го обвинат Болдвин претходно овој месец, но го одложија поднесувањето на случајот за да си дадат време да ја објаснат контроверзната одлука.

Болдвин вети дека ќе се бори против обвиненијата.

Тој вели дека никогаш не го повлекол чкрапалото и дека тоа била трагична несреќа.

Доколку биде прогласен за виновен, му се заканува затворска казна до пет години. Обвинет беше и пиштолот Хана Гутиерез-Рид.