Американската филмска академија ги објави номинациите за престижната награда „оскар“, чие 92. свечено доделување ќе се случи на 9 февруари.

За најдобар филм номинирани се следниве филмски остварувањеа: „Форд против Ферари“, „Ирецот“, „Зајакот Џоџо“, „Мали жени“, „1917“, „Брачна приказна“, „Беше еднаш во Холивуд“ и „Парзит“.

Филмот „Џокер“ води во бројот на номинации, дури 11. Филмовите „Беше еднаш во Холивуд“, „1917“ и „Ирецот“ имаат по десет номинации.

Ал Пачино во „Ирецот“

Во категоријата најдобра режија влегоа Мартин Скорсезе („Ирецот“), Тод Филипс („Џокер“), Сем Мендез („1917“), Квентин Тарантино („Беше еднаш во Холивуд“) Бонг Џун Хо („Паразит“).

За најдобра женска улога номинирани се Синтија Ериво („Хариет“), Скарлет Јохансон („Брачна приказна“), Серше Ронан („Мали жени“), Шарлиз Терон („Тие се бомби“) и Рене Зелвегер („Џуди“).

Скарлет Јохансон во „Брачна приказна“

За најдобра машка улога номинирани се Антонио Бандерас „Болка и слава“), Леонардо Дикаприо („Беше еднаш во Холивуд“), Адам Драјвер („Брачна приказна“), Хоакин Феникс („Џокер“) и Џонатан Прајс („Двајца папи“).

За најдобра споредна женска улога номинирани се Кејти Бејтс („Ричард Џуел“), Лора Дерн („Брачна приказна“), Скарлет Јохансон („Зајакот Џоџо“), Флоренс Пју („Мали жени“) и Марго Роби („Тие се бомби“).

Марго Роби во „Тие се бомби“

За најдобра споредна машка улога номинирани се Том Хенкс („Убав ден во соседството“), Ентони Хопкинс („Двајца папи“), Ал Пачино („Ирецот“), Џо Пеши („Ирецот“) и Бред Пит („Беше еднаш во Холивуд“).

Mакедонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во изборот за номинација за „оскар“ во две категории – за најдобар документарец и за најдобар странски филм.

Сцена од „Медена земја“

Во категоријата најдобар документарец, покрај „Медена земја“, избрани се уште четири филма: „Американска фабрика“, „Пештерата“, „Работ на демократијата“ и „За Сама“.

Во категоријата најдобар странски филм во изборот влегоа: „Медена земја“, „Корпус кристи“, „Клетници“, „Болка и слава“ и „Паразит“.

Годинешните доделувања ќе се одржат во театарот „Долби“ во Лос Анџелес и нема да имаат домаќин. „Оскарот“ се доделува во 24 категории.