Член на персоналот, кој бил сведок на фаталното пукање на сетот на вестернот „Рѓа“, вчера поднесе тужба за небрежност против актерот Алек Болдвин и продуцентите на филмот.

Серж Светној, електричар на снимањето во Санта Фе, Ново Мексико, ги обвини продуцентите и другите дека не примениле безбедносни стандарди и дека дозволиле „револвер наполнет со боева муниција да биде вперен во живи луѓе“, се наведува во граѓанската тужба до која дојде „Дедлајн“.

Тужбата на Светној е првата поднесена во случајното фатално пукање на Болдвин. Властите во Санта Фе, Ново Мексико сè уште истражуваат, и против никого не е поднесена кривична пријава.

Снимателката Халина Хачинс беше убиена на 21 октомври, а режисерот Џоел Соуза беше ранет кога пиштолот на Болдвин, на кого му било кажано дека е безбеден, испука жив куршум, соопштија иследниците. На сетот беа пронајдени и други вистински куршуми.