Вкупно 21 филм ќе влезат во конкуренција за наградата „Златна палма“ на 71. Меѓународен фестивал во Кан, кој годинава ќе трае од 8 до 19 мај. Претседател на годинешното деветчлено жири е австралиската глумица Кејт Бланшет.

Ова е листата на филмови кои ќе се натпреваруваат за главната награда:

1. „Livre d’image” на француско-швајцарскиот режисер Жан-Лик Годар,

2. „Lazzaro Felice” на Италијанката Алис Рорвочер,

3. „Zimma Wojna” на Полјакот Павел Павлинковски,

4. „Догман” на Италијанецот Матео Гаронео,

5. „Лето” на рускиот режисер Кирил Серебреников,

6. „En guerre” на Французинот Стефан Бризе,

7. „Les filles du soleil” на Французинката Ив Исон,

8. „Un couteau dans le coeur” на францускиот режисер Жан Гонзалез,

9. „Under the Silver Lake” на Американецот Дејвид Роберт Мичел,

10. „BlacKKKlansman” на Спајк Ли,

11. „Пепелта е најчиста” на кинескиот режисер Џиа Шангке,

12. „Netemo Sametemo” на Јапонецот Ријусуке Амагуши,

13. „Крадци” на Хироказу Коре-Еде,

14. „Buh-Ning” на Јужнокореецот Ли Чанг-Донг,

15. „Три лица“, на иранскиот режисер Џафар Панахи,

16. „Сите знаат“ на Иранецот Асгар Фархадиј,

17. „Capharnaum” на Либанката Надин Лабаки,

18. „Yomeddine” на Египќанинот Абу Бакра Шваки,

19. „Ahlat Agasi” на турскиот режисер Нуи Билге Цејлан,

20. „Plaire, aimer et courir vite” на Французинот Кристоф Оноре,

21. „Ауka” нa Kазахстанeцот Сергеј Дворцевој.