Тинктура од коприва против првут

Копривата може да се јаде, а од неа се прават чај, сок што го намалува воспалението, помага при проблеми со простатата, го зајакнува имунитетот, го чисти црниот дроб и лекува анемија. Покрај сите овие лековити придобивки, копривата е особено добра за зајакнување и нега на косата и скалпот.
Содржи многу витамини и минерали, како железо, калиум, калциум, фосфор, витамини А и Ц, а најголема придобивка од тоа се добива доколку се користи во форма на тинктура.
Тинктурата е алкохолен екстракт од лековито растение, кое се користи за третман против првут и чешање на скалпот. Ако не можете да се ослободите од првут и чешање на скалпот, или ви е непријатно поради големиот бел првут што постојано паѓа на рамената, тинктурата од коприва треба да го реши овој проблем.

Можете да истриете неколку капки на скалпот за да ја стимулирате циркулацијата и да го забрзате процесот на отстранување на првутот и чешање. Тријте половина час пред да ја измиете косата или по миење, како краен третман.
За да биде уште поефикасно, се препорачува да се исплакнат скалпот и косата со чај од коприва, што ќе го смири скалпот. Копривата е исто така многу ефикасна против опаѓање на косата. Покрај шампоните од ова растение, редовно користете тинктура од коприва за да го предизвикате растот на младата коса.