Ознака: вреди

Меџити: Тројца-четворица пратеници од „Европскиот фронт“ ќе преминат во „Вреди“

Лидерот на Демократско движење, партијата, која е дел од коалицијата „Вреди“, Изет Меџити истакна дека тројца-четворица од вкупно 18 пратеници колку што доби мандати...

Вреди: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

За новата влада преговараат и новата влада ќе ја сочинуваат победникот во македонскиот блок со победникот во албанскиот блок. Вреди, како коалиција на обединетата...

Касами: Вреди добива претседател на Собранието, пет министерства плус министер без...

Имаме начелен договор за распределба на ресорите во првиот и вториот ешалон во следниот владин состав, но не можам да зборувам за имиња, истакна...

Во ИЕ 6 ДУИ изгуби, а „Вреди“ доби еден мандат, констатира...

Државната изборна комисија (ДИК) вечерва ги сумира вкупните резултати од гласањето на парламентарните избори, вклучувајќи го и денешното прегласување. Како што информира претседателот на ДИК,...

Лидерите на Вреди со Курти разговарале за прашања од значење за...

Косовскиот премиер Албин Курти вчера беше домаќин на лидерите на коалицијата Вреди, Билал Касами, Арбен Таравари, Изет Меџит и Африм Гаши, на кои им...

Вреди ја повлече тужбата по одлуката на ДИК за ИМ 0511

Коалицијата Вреди на почетокот на јавната седница пред Управниот суд ја повлече тужбата по одлуката на ДИК за одбивање на нивниот приговор за избирачко...

Прва средба на работните групи помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Вреди, продолжуваат разговорите...

Потребно е да се задржат програмските определби кои добија поддршка од граѓаните, било заклучено на работната средба помеѓу работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата...

Мицкоски: Успешно консолидиравме 61 пратеник

Покрај 58 пратеници на коалицијата, имаме консолидирано точно 61 пратеник, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и иден мандатар Христијан Мицкоски. Одговарајќи на новинарски прашања пред...

Состанокот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Вреди позитивно оценет

Заврши состанокот на работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата  Вреди за преговори за формирање коалиција за нова влада што се одржуваше попладнево во седиштете...

ВМРО-ДПМНЕ и Вреди ги продолжуваат разговорите на ниво на работни групи

Работни групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Вреди денеска ќе ги продолжат разговорите за состав на нова влада. Оттаму ја потврдуваат средбата, но нема официјална...