Ознака: вмро дпмне

ВМРО- ДПМНЕ и Вреди договорија начела за соработка за идна влада,...

Со средбата што вчера траеше над два и пол часа помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и колаицијата Вреди, почнаа преговори за формирање на новата влада. На средбата...

Со „Платформа 1198“ целосно ќе ја рестартираме, реорганизираме и реформираме нашата...

Восхитен сум од сите вас, собрани овде во Охрид. Илјадници охриѓани, но и граѓани од цела Македонија, од Битола, од Кичево, од Струга, од...

ВМРО-ДПМНЕ сериозно ќе ги разгледа следните чекори за тоа дали ќе...

Иако се уште е неизвесно дали најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува во техичката Влада, на чие чело ќе седне Талат Џафери, потпретседателот на...

Кој го поддржува, кој му дава сила на ВМРО-ДПМНЕ?

Настани, симболи, алузии Од кај ја црпи силата ВМРО–ДПМНЕ за да се спротивстави на уставните промени е едно од најмистериозните прашања во македонската политика. Кој...

Претседателот на Собранието да не го злоупотребува деловникот, потребни предвремени парламентарни...

Првиот заклучок на седницата на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ е поддршка за сплотеноста на пратеничката група на Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ кои се против...

Траат партиските препукувања за бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“

Владејачката партија СДСМ бара претседателот на ВМРО-ДПМНЕ да објасни како е поврзан со претседателот на бугарскиот клуб во Охрид „Цар Борис Трети“. Од СДСМ прашуваат...

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе почне да собира потписи за референдум

Сѐ додека не се напушти Договорот со Бугарија, ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи уставни измени, изјави денеска на брифинг со новинарите Христијан Мицкоски, претседател на...

Ако опозицијата достави предлог за анкетна комисија, прифаќаме собраниска дискусија, вели...

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митревски изјави дека доколку опозицијата достави предлог за формирање Анкетна комисија што ќе го ревидира трошењето на...

ВМРО ДПМНЕ до Маричиќ: Кој друг освен Македонија да се интересира...

Маричиќ уште првиот ден како продолжение од својот функционерски стаж јавно се огради од македонското малцинство во Бугарија додека клима со главата на бугарските...