Ознака: „Струшки вечери на поезијата“

Поставена биста на Томас Транстромер во седиштето на „Струшките вечери на...

Во спомен-домот на браќата Миладиновци во Струга, во седиштето на „Струшките вечери на поезијата“, вчера била откриена биста на Томас Транстромер, добитникот на „Златниот...

Жан Пјер Симеон добитник на „Златен венец“, Катрин Пиц на наградата...

Поетот Жан Пјер Симеон од Франција е добитник на наградата „Златен венец“ за оваа година, додека пак наградата „Мостови на Струга“ годинава ја освои...

Стефан Костоски добитник на наградата „Енхалон“

Песната „Денување“ на македонскиот автор Стефан Костоски ја доби наградата „Енхалон“, која се доделува на „Струшките вечери на поезија“ за најдобра песна од млад автор...

Вечер свечено затворање на Струшките вечери на поезијата

 Со поетското читање „Мостови“ и врачување на наградите „Златен венец“, „Браќа Миладиновци“ и „Мостови на Струга“ вечерва на Мостот на поезијата свечено ќе се...

Промовирана поезија на Адам Хоровиц и Алекси Берно од проектот „Версополис“

Адам Хоровиц и Алекси Берно се двајцата странски поети, чија поезија денес беше промовирана во рамки на „Струшките вечери на поезијата“. Хоровиц и Берно...

Промоција на „Ново раѓање на зборот: антологија на младата македонска поезија“

Промоцијата на „Ново раѓање на зборот: антологија на младата македонска поезија“ ќе се одржи вечерва во рамки на 62-то издание на „Струшките вечери на...

Промовирано преведеното издание на „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски и поетски...

Промоција на преведеното издание на „Збунети компаси“, поетската книга на Зоран Анчевски, добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за 2022 година се одржа денеска во предворјето...