Ознака: Силјановска Давкова

Сиљановска Давкова се обрати на главниот панел на конференцијата за обнова...

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска се обрати на главниот панел на конференцијата за обнова на Украина, што се одржува во Берлин, Сојузна Република Германија. Како...

Силјановска утре ќе му го додели мандатот за нова Влада на...

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, утре на 6 јуни во 12 часот, ќе му го врачи мандатот за состав на Влада на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Силјановска на средба со Бомгартнер: Се надевам дека историските прашања нема...

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими францускиот амбасадор Сирил Бомгартнер на средба на која биле разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете...

Сиљановска-Давкова беше на аудиенција кај папата Франциск, средбата со Радев не...

За поддршката за евроинтеграцијата на земјава, но и на целиот Западен Балкан, како и за актуелните светски случувања денеска во Ватикан разговарале претседателката Гордана...

Силјановска Давкова: Добивањето на уверението од ДИК и прогласувањето во Собранието...

Гордана Сиљановска Давкова до добивањето на Уверението за избор на  претседател на државата од Државната изборна комисија, во изјава за МИА кажа дека до...

Гордана Силјановска Давкова: Тврдам дека ќе се однесувам како претседателка на...

Јас тврдам дека ќе се однесувам како претседателка на сите граѓани. Тоа значи на сите етнички групи, на сите членови на партиите, на оние...

ДКСК повторно одлучи во корист на Силјановска – Давкова, АСЈО треба...

Државната комисија за спречување на корупцијата попладнево донесе одлука со која и предлага на Академијата за судии и јавни обвинители да ја стави во...

Силјановска-Давкова: Претседателот мора да се однесува натпартиски и да обединува

Изборите се пред нас, ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партнери во овие четири години вредно работеа и докажаа дека се единствена можна европска алтернатива. Изборите ќе...

Силјановска Давкова: Оставките на министрите на ДУИ се само политички маневар

Се работи за тн. оставки или симулација на оставки, бидејќи Уставот е јасен секој министер може да поднесе оставка и преку премиерот истата се...

Силјановска Давкова: Ако Бугарија бара признавање на бугарското малцинство и таа...

„Европската унија сама себеси се перцепира како единство на различности. Одеднаш, сега, се покажува дека членки на ЕУ промовираат еден чуден ЕУ-однос, ние и...