Ознака: македонски клуб „Никола Вапцаров“

Навредени и збунети сме од демолирањето, никој не ги наведува причините,...

Сѐ уште никој не ги посочил причините поради кои е извршен непријателски чин врз нас, велат од македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ од Благоевград. -...

Вандализам и криминал од овој вид не се европски вредности –...

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонскиот културен клуб  „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пендаровски и Османи да го осудат кршењето на македонскиот клуб во...

Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва на насилство, каде беше искршен новотворениот клуб од Благоевград - „Никола Вапцаров”! Бараме веднаш претседателот Стево Пендаровски...

Веќе 17 години се случуваат напади врз македонските клубови во Бугарија,...

Здружението на Македонците од Бугарија ОМО Илиден - Пирин бара бугарската полиција да спроведе истрага за синоќешното каменување на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во...

Каменуван македонскиот клуб во Благоевград, искршено стаклото на влезот

Каменуван е новоотврениот македонски клуб во Бугарија, „Никола Вапцаров“ во Благоевград. Ова го објавија бугарските медиуми кои се повикуваат на полициски информации. Според дел...