Ознака: луганск

Лидерите на Луганск и Херсон од Путин бараат приклучување кон Русија

Проруските власти од украинските области Луганск и Херсон денеска објавија дека ќе поднесат официјално барање до рускиот претседател Владимир Путин за приклучување кон Русија,...

Шојгу: Ослободен поголемиот дел на Доњецк и Луганск, како и градот...

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска соопшти дека е ослободен поголемиот дел од самопрогласените народни републики Доњецк и Луганск, откако е преземена контролата...

Договорен прекин на огнот во Луганската област за да се евакуираат...

Гувернерот на источната украинска област Луганск, Сергеј Гајдеј, денеска соопшти дека е постигнат договор за локален прекин на огнот. Договореното е со цел да се...

Русија ги повика другите земји да ги признаат украинските сепаратистички републики

Русија денеска ги повика другите земји да го „следат“ нејзиниот пример при признавањето на сепаратистичките републики во источна Украина, откако рускиот претседател Владимир Путин...

Општа мобилизација во Луганск и Доњецк додека одекнуват меѓусебни обвинувања за...

Лидерот на самопрогласената „Луганска Народна Република“ (ЛНР) Леонид Пашечник денеска потпиша указ за општа мобилизација, јавуваат руските медиуми. – Донесов одлука да објавам општа мобилизација...