Ознака: Ле Пен

Џордан Бардела е наследник на Марин Ле Пен на чело на...

За првпат од формирањето на „Националниот фронт“ во 1972 година, партијата која во меѓувреме го смени името во „Национален собир“ во 2018 година, нема...

Ле Пен: Санкциите од ЕУ не успеаја да влијаат на Русија,...

Санкциите од Европската Унија не успеаја да влијаат на Русија, но, затоа го казнуваат францускиот народ, изјави денеска за БФМ ТВ шефицата на парламентарната...

Што се крие зад провокациите на претседателот што тој воопшто не...

Во Франција, овие парламентарни избори беа доживеани како трет круг на претседателските избори. Да потсетиме, Макрон едноставно го помина првиот круг од претседателските избори,...

Видео – Марин Ле Пен погодена со јајце по глава

Лидерката на француската крајна десница, која беше и претседателски кандидат, Марин Ле Пен, денеска за време на нејзината посета на место на северот на...

Ердоган го нарече „победа“ поразот на Марин Ле Пен во Франција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го оквалификува како „победа“ поразот на кандидатката на крајната десница Марин Ле Пен минатиот викенд на претседателските избори...

Макрон останува претседател на Франција, Ле Пен најави битка за парламентарните...

Емануел Макрон e старо-новиот престедател на кој Французите денеска му доверија нов петгодишен мандат освојувајќи 58 отсто од гласовите, покажуваат излезните анкети. Сепак тој...

Французите избираат претседател меѓу Емануел Макрон и Марин Ле Пен

Во Франција денеска се одржува вториот круг од претседателските избори, а гласачите ќе одлучат кој ќе ја предводи земјата во следните пет години –...

Ле Пен најави повлекување на Франција од НАТО ако победи на...

Кандидатката за претседател на Франција Марин Ле Пен изјави дека во случај да победи на претстојните избори ќе донесе одлука Франција да го напушти...