Ознака: Кредит Свис

Потресите во банкарските гиганти нема да го разбрануваат Балканот

Гувернерот на Централната банка на Хрватска, Борис Вујиќ, во ексклузивно интервју за МИА оценува дека актуелните случувања со банката во Силиконската долина и со...

Се прошири кризата од „банкарското бегство“ што ја снајде СВБ

Меѓународната банкарска криза и глобалната економија Автор: Џефри Сакс за „Катимерини“ Банкарската криза што ја погоди Банката Силиконска долина (СВБ) минатата недела се прошири. Со ужас...

Ју-бе-ес ја презема Кредит Свис

Големата швајцарска банка Ју-бе-ес  ќе ја преземе ривалската Кредит Свис која западна во длбока криза, соопштуваат од Сојузниот совет, како и претставници на двете...

Маките на банкарските гиганти ги оживеаја стравувањата за глобалниот финансиски систем

Банкарскиот гигант со 167-годишна традиција Кредит свис беше на работ на пропаста, поттикнувајќи страв за состојбата на глобалниот финансиски систем, пишува „Си-ен-ен“. Кредит Свис...

Почнува судски процес против „Кредит свис“ поради перење на 55 милиони...

Во Швајцарија денеска почнува судски процес против банката „Кредит Свис“ (Credit Suisse), обвинета за перење пари на бугарска криминална група за шверц со кокаин....