Ознака: Г 20

Украина незадоволна од декларацијата на Г20

Украинското Министерство за надворешни работи соопшти дека заедничката декларација на земјите-членки на Г20 „не е нешто со што би можеле да се гордееме“ и...

Лавров: Русија ќе ја блокира декларацијата од Самитот на Г-20

Русија ќе ја блокира завршната декларација од Самитот на Г-20, доколку се игнорира нејзиниот став за Украина и другите кризи - изјави денеска шефот...

На Самитот Г20, Лавров и Блинкен си префрлаат одговорност за иницијативата...

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска го обвини Западот дека „бесрамно ја поткопува“ иницијативата за извоз на жито преку Црното Море, а американскиот...

Шефовите за финансии на Г20 со различни ставови за долговите, за...

Финансиските лидери на најголемите светски економии денеска се соочени со разлики околу војната во Украина и за решавањето на должничкиот товар на загрозените земји...