Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26096)

Кои се атентаторите на Стефан Стамболов?

Убиството на Стефан Стамболов како реакција на бугарската хегемонија, задушувањето на македонизмот и киднапирањето на сонот на Македонците за своја македонска самостојност (4) Многубројна историска...

Баер е првак, достигнувањето на Алонсо е меѓу најдобрите сезони во...

Кога Алонсо беше назначен за тренер, Баер беше претпоследен, а 18 месеци подоцна е најдобар во Германија. Со оглед на тоа што 43 меча...

Ако книжевноста во 21 век не е ангажирана, ја губи...

Петар Андоновски, писател „Не кажувам“ е најновиот роман на Петар Андоновски, кој влезе во најтесниот избор од десет романи во конкуренција за наградата „Роман на...

Кучето не било отсекогаш најдобар пријател на човекот

Животни Нашите предци најверојатно ги чувале лисиците како домашни миленици долго пред да се појават домашните кучиња. Археолошките докази покажуваат дека древните човечки општества во...

Месечината ќе добие своја временска зона

Белата куќа објави меморандум со кој бара од американската вселенска агенција НАСА да воспостави нов стандард за лунарното време до 2026 година. Лунарното координирано...

Последната воденица во селото Свињишта повторно ќе меле брашно

Иако селото е со малку жители и речиси без добиток, носталгичните староседелци ќе ѝ го вратат стариот сјај на својата воденица, една од малобројните...

Сто и осумминутниот лет на Јуриј Гагарин

Меѓународниот ден на човечкиот вселенски лет се одбележа на 12 април (во петокот), во спомен на 12 април 1961 година, кога советскиот космонаут Јуриј...

„Денови на Смилевскиот конгрес“ – нова културна манифестација

Новата манифестација „Денови на Смилевскиот конгрес“ преку неофицијална програма започна со славење на историјата и културата. Музичките настани што се организираат во чест на...

Модната револуција слави 10 години

Глобалното движење „Фешн револушн“ годинава одбележува десет години активизам и залагање за етичка, одржлива и фер модна индустрија за сите. Неделата на модната револуција...

Значајно културно наследство од Гевгелија и Гевгелиско

Во центарот на Гевгелија се наоѓа народната библиотека „Гоце Делчев“. Зградата е изградена од некој способен мајстор во 1912 година, по нарачка на непознат...