Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26029)

„Галакси ринг“ на „Самсунг“ доаѓа во три различни варијанти

Техно Компанијата „Самсунг“ ја покажа рекламата „Уан мор тинг“ за време на настанот „Анпакд“, објавувајќи го уредот „Галакси ринг“, а сега аналитичарот Ави Грингарт сподели...

Вирусите од вечниот мраз може да се активираат

Вирусите заробени во вечниот мраз на Арктикот во Сибир, поради сѐ побрзото топење на мразот поради климатските промени, би можеле повторно да се активираат...

Националниот џез-оркестар го одржа првиот концерт

Првиот концерт насловен „Џез нова“ на Националниот џез-оркестар се одржа на сцената на Националната опера и балет, со што започна концертната сезона на оваа...

Зошто не треба да резервирате седиште до прозорец во авион?

Многу патници во авион избираат седиште покрај прозорецот. Меѓутоа, дали знаете дека тоа не е добро за здравјето, иако би сакале птичја перспектива на...

Целовечерен концерт на Бојаџиев, Роџевски и на Лумановски

Голем концерт на нашите вонсериски музичари со долгогодишна кариера на интернационалната сцена, Дуке Бојаџиев, Крсте Роџевски и Исмаил Лумановски, ќе се одржи на 16...

Најважните правила за безбедно возење во зимски услови

Во зимски услови, кога паѓа снег, а температурите се ниски, основното правило на возење е - бавното е брзо. Ако се обидете да одите...

Концерт на Филхармонијата со гостите Кристијан Рајф и Афродити Патулиду

Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Одисеја“, вечерва, со почеток во 20 часот, на кој ќе бидат изведени дела од скандинавските композитори Едвард...

Милициската група Катаиб Хезболах и други групи поврзани со Иран се...

САД извршија воздушни напади во Ирак САД извршија воздушни напади во Ирак против милитантите поддржани од Иран, само неколку дена откако американскиот персонал во воздухопловната...

Од мали жарчиња до воен регионален пожар

Израелски напади во Либан, напади на Хутите на Црвено Море и ирански проектили истрелани врз Ирак: ризикот од ескалација на Блискиот Исток расте Безбедносните жаришта...

Наезда на фентанилот од север

Исклучително опасниот наркотик - фентанил, наречен уште и зомби-дрога, за која веќе во неколку наврати пишувавме и ја алармиравме македонската јавност, пристигна кај нашиот...