Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25982)

Резултатот на „натпреварот“ помеѓу увезените половни и нови возила е 3:1

Во периодот јануари-јуни годинава се увезени вкупно 21.307 возила, од кои 19.552 се автомобили, 1.634 се камиони и 121 автобус. Од увезениот возен парк,...

Стразбур предупредува на рецидиви од нерасчистените злосторства и враќање на конфликтот...

Во својата анализа, Мантон проценува дека кукавичлакот на меѓународните институции (Советот на Европа, Европскиот суд за човекови права, Трибуналот за воени злосторства од Хаг,...

Како да се избегне стапицата на огромните економски проблеми

Економскиот метеж во Аргентина беше фокусна точка на претседателските избори во земјата на 19 ноември Аргентина по изборите го привлекува вниманието на пошироката јавност Аргентина има...

Сенките на неказнетите злосторства ги помрачуваат човековите права

Според голем број анализи, конфликтот во Македонија од 2001 година е прелевање на етношовинистичкиот и експанзионистички набој од Косово, поттикнат по случувањата од 1999...

Совети за мрсна коса

Нега и убавина Нашиот скалп треба да произведе одредено количество масло за да остане влажен и да ја заштити косата со формирање тенок слој. Меѓутоа,...

Дроновите со дефибрилатори спасуваат животи

Истражувачите од институтот „Каролинска“ ја истражувале идејата за испраќање дронови опремени со автоматизирани надворешни дефибрилатори на пациенти со срцев удар наместо амбулантни возила и...

Неколку трика за губење на вишокот килограми

Ако сакате да изгубите неколку килограми, можеби сте забележале дека постои навидум бескрајна понуда на совети и трикови за слабеење што изгледаат многу едноставно....

Колку кафиња на ден се премногу?

За многумина денот е незамислив без шолја кафе, особено омиленото утринско кафе, кое претставува вистински почеток на денот. Но со оглед на тоа што...

Речиси осум децении збирно место на унапредувачите на македонскиот книжевен јазик

Денеска се избира прв човек на Друштвото на писателите на Македонија Членството на Друштвото на писателите на Македонија денеска на вонредно изборно собрание ќе избира...

Кина ја започна изградбата на најголемата морска соларна централа во светот

Во светот на обновливата енергија Кина ја започна изградбата на најголемата соларна централа во светот на отворено море. Сончевата станица ќе биде лоцирана во водите...