Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25974)

Рекорден раст на надворешнотрговската размена меѓу Србија и Хрватска

Политичките несогласувања меѓу Загреб и Белград не се мерило за меѓусебните економски односи Надворешнотрговската размена меѓу Србија и Хрватска во првата половина на 2023 година...

Илиќ изби сам на врвот

На три кола до крајот, зад водечкиот Илиќ со 3,5 поени, се Стошевски и Кралевски со половина поен помалку ШАХ - ПРВЕНСТВО НА СКОПЈЕ ЗА...

Во тек е трката за пласман на ЕП, но и за...

За ждрепката за ЕП 2024, УЕФА ги распоредува репрезентациите според нивните резултати во квалификациите. Во првиот барабан ќе биде домаќинот на шампионатот, Германија, како...

По 38 години, повторно трка во сабота

ФОРМУЛА 1 - ВИКЕНДОВ ТРКА ВО ЛАС ВЕГАС Најбрзиот натпреварувачки карван, Формула 1, викендов ќе се вози по улиците на Лас Вегас во државата Невада...

Нова победа на Златков, по три кола е на 14-то место

Златков го надигра и индискиот ИМ Асват, има 2,5 поена и од 32-то се искачи на 14-то место меѓу 144 шахисти. Патем, тој има...

Алонсо го користи искуството со големите тренери за да напише победнички...

Алонсо играше за многу од најголемите тренери претходните децении, Гвардиола, Мурињо и Анчелоти меѓу нив, и се потпира на нивните примери за инспирација. „Има...

Велјаноски ѝ донесе втор триумф на Македонија

Машката репрезентација на Македонија е 30-та со четири бода (осум поени по табли) меѓу 38 селекции, а женската селекција е на 27-то место со...

Ново гостување кај европскиот првак

Македонската репрезентација нема пораз во претходните три натпревари со селекцијата на Италија, откако забележа една победа на гости и две ремија, по едно на...

Развиен суперефикасен целосно аналоген фотоелектронски чип

Техно Кинеските истражувачи од универзитетот „Цингхуа“ развија целосно аналоген фотоелектронски чип, кој може да се справи со задачите за компјутерска визија побрзо и енергетски поефикасно...

Писателката Билјана С. Црвенковска на престој во Словенија

Писателката и главна уредничка на издавачката куќа „Чудна шума“ од Скопје, Билјана С. Црвенковска, е на еднонеделен студиски и работен престој во издавачката куќа...