Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25920)

Повторно протест против новите биометриски лични карти

Грција Неколку илјади демонстранти повторно се собраа во Атина за да ги отфрлат новите биометриски лични карти, осудувајќи го ризикот од „електронско ропство“ и контрола...

Генијален трик како да се ослободите од бубачките

Домување За овој производ против бубачки нема да потрошите ниту еден денар. Наместо да трошите пари на скапи спрејови против овие морничави инсекти, направете им...

Сладоледот од тартуфи е најскап во светот

Јапонскиот бренд „Челато“ го создаде луксузниот сладолед „бјакуја“, кој влезе во Гинисовата книга на рекорди со цена од порција од 5.980 евра. Јапонскиот луксузен бренд...

Ресторан во Бангкок продава супа што врие веќе 50 години

Можеби на прв поглед не звучи баш најпривлечно, но еден од уникатните деликатеси во Бангкок е супата што непрекинато се вари речиси педесет години....

Заштита на виталните шуми во Албанија и во Македонија

Во текот на изминатите две децении, Македонија загуби 5,5 отсто од своите шуми, а Албанија загуби 6,5 отсто, според „Глобал форест воч“ Македонското еколошко друштво...

Надеж за скоро членство во шенген-зоната

Бугарија Бугарија и Романија се борат за членство во шенген-зоната, но Холандија и Австрија продолжуваат да го блокираат процесот, наведувајќи ја недоволната контрола на нерегуларните...

Европа ја избегна енергетската криза, но сѐ уште е зависна од...

Додека ЕУ вели дека најголемиот дел од нејзиниот течен природен гас (ЛНГ) е купен од САД, Катар и од Нигерија, тој често се продава...

Сѐ помалку првачиња во училиштата во Хрватска

Како што укажуваат демографите, општиот тренд на депопулација во оваа земја-членка на Европската Унија се одрази и на бројот на првачињата. За споредба се...

Никогаш да не ја заборавиме саможртвата на македонските херои!

На страниците на македонската историја засекогаш ќе биде впишано дека на 12 септември 1942 година, Стив Наумов и Мите Богоевски, кај селото Болно, Ресенско,...

Зошто дестимулирање на штедењето?

Податоците на Народната банка покажуваат дека во 2009 година каматната стапка на депозитите орочени на една година изнесувале речиси 10 отсто и веќе од...