Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25912)

Светските медиуми почнаа да го блокираат пристапот до ЧетГПТ

„Дизни“, „Њујорк тајмс“, „Си-ен-ен“ се меѓу десетината големи американски медиуми што го блокираа пристапот до ЧетГПТ и започнаа студена војна против вештачката интелигенција. Редакциите на...

Дензел Вашингтон во „Праведник 3: последното поглавје“

Оскаровецот Дензел Вашингтон започна серија филмови за поранешниот маринец Роберт Мекол во 2014 година. Третиот филм од серијалот, „Праведник 3: последното поглавје“ ќе биде...

Детали во филмовите што ги пропуштиле и најверните гледачи

Повторно пуштете ги филмовите што ги сакате! Може да го забележите Том Круз во вестерн, да видите лажна Натали Портман или да забележите прстен...

Адам Сендлер го собори својот рекорд со новиот филм

Адам Сендлер успеа да го собори својот рекорд со новиот филм и да постигне малку неочекуван рејтинг на интернет-страницата „Ротен томатоус“. Адам Сендлер има зделка...

Откриен материјал што може радикално да го промени светот

Неодамна низ светот се прошири веста дека јужнокорејските научници откриле материјал што радикално ќе го промени светот. Сега е речиси јасно дека тоа не...

Дали попладневната дремка е корисна или штетна

Многумина претпоставуваат дека брзата дремка на средината на работниот ден ќе резултира само со поголема исцрпеност, но дали е навистина така? Резултатите од новото истражување...

Четири рани знаци за Алцхајмерова болест

Алцхајмеровата болест е вид деменција од која секоја година се разболуваат сѐ поголем број луѓе. Првиот и најочигледен симптом на Алцхајмеровата болест е губење...

Три работи забранети во сите детски филмови на „Дизни“

Класичните детски филмови содржат трауматизирачки сцени, како што се глутница хиени што планираат убиство во „Кралот лав“ или ловец што се подготвува да ја...

Стефан Костоски добитник на наградата „Енхалон“

Песната „Денување“ на македонскиот автор Стефан Костоски ја доби наградата „Енхалон“, која се доделува на „Струшките вечери на поезија“ за најдобра песна од млад...

Повик за учество на млади поети

„Скопскиот поетски фестивал“ (СПФ), чие трето издание ќе се одржи во периодот од 24 до 28 септември, и годинава го организира преднастанот „Отскочна даска“...