Повторно пуштете ги филмовите што ги сакате! Може да го забележите Том Круз во вестерн, да видите лажна Натали Портман или да забележите прстен што не одговара на човекот што го носи. Дали досега сте ги забележале овие детали од познатите филмови?

Очите на Галадриел (Господар на прстените)
Галадриел е последниот преостанат виленик во Средната Земја што ја видел светлината на Двете дрвја на Валинор. Затоа нејзините очи ја рефлектираат светлината на ѕвездите. За да го постигне овој ефект, филмската екипа мораше да користи специјални светлосни единици во сцените во кои се појавува овој лик.

Совршен бакнеж (Тор: Темниот свет)
Во последната сцена од филмот кога Тор страсно ја бакнува Џејн, тоа всушност не е Натали Портман, која го толкува ликот на Џејн. Таа не можеше да стигне на снимањето на таа сцена бидејќи беше зафатена со работа на друг филм. Дали знаете кој помогна? Сопругата на Крис Хемсворт, Елса Патаки. Сега е јасно зошто бакнежот изгледаше толку страсно и реално.

Том Круз во вестерн (Млади пиштолџии)
Тешко е да се забележи Том Круз во овој филм, но сепак е можно. Неговиот лик е убиен за време на престрелка. Актерот беше замолен да биде во филмот затоа што тој никогаш не глумел во вестерни и бил многу возбуден да се обиде.

Нема сцена (Големиот Гетсби)
Кога Гетсби и Дејзи Бјукенан ќе се видат, тие молчат 30 секунди. Овој потег може да изгледа како губење време на филм. Но режисерот сакаше само да ја демонстрира оваа сцена токму онака како што ја опишува Френсис Скот Фицџералд во својот роман.

Избор на облека (Спајдермен)
Во филмот од 2002 година за време на сцената на Денот на благодарноста може да забележите смешен избор на облека на ликовите. Питер Паркер носи облека што го прави да изгледа како Зелениот Гоблин, а Норман Озборн (чие алтер его е Зелениот Гоблин) ги носи боите на Спајдермен. Можеби креаторите сакаа да пренесат дека овие ликови сè уште имаат нешто заедничко.

Прстенот (Ѕвездата е родена)
Ликот што го игра Бредли Купер во филмот „Ѕвездата е родена“ губи многу килограми за време на неговото лекување. Тоа може да се види од неговиот прстен, кој е голем и може да му се лизне од прстот.