Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25907)

„Дамски гамбит“ нема да добие нова сезона

Во последните недели, на социјалните мрежи се појави информација дека наскоро ќе биде прикажана втората сезона од популарната серија „Дамски гамбит“. Споменатите информации се...

Најконтроверзниот филм на годината

Во изминатите недели бевме сведоци на интересен феномен што го зафати кинематографскиот свет. Станува збор за случајот „Барбенхајмер“, интернет-феномен што брилијантно ја опишува вревата...

Одлични критики за мини-серијата „Изгубените цвеќиња на Алис Харт“

Без некаква скандалозна најава, на мапата за стриминг неодамна се појави мини-серијата „Изгубените цвеќиња на Алис Харт“. Во првата недела од објавувањето оваа семејна...

Пет одлични филма во режија на познати актери

Ќе се ограничиме на вкупно пет филма, но секој од нив секако го заслужува вашето внимание. „Приказна за Бронкс“ (1993) „Приказна за Бронкс“ е режисерско деби...

Спектакл што го предводат Џон Њуман, Бурак Јетер и Констракта

Комплетирана програмата за „Гет егзитед“ во Струмица Објавена е целосната програма на второто издание на „Гет егзитед“ во преубавиот струмички градски парк. „Егзит“ и Општина...

Една работа што треба да ја правите кога ги миете забите

Стоматолог откри дека кога станува збор за оралната хигиена, има една едноставна работа што можете да ја направите за да се осигурите дека добро...

Научниците целосно го дешифрираа Y-хромозомот

Научниците целосно го дешифрираа мистериозниот хромозом присутен кај мажите, кој може да помогне во истражувањето на нивната неплодност. Ова е важен чекор напред во...

Индиското вселенско летало „Чандрајан-3“ успешно слета на Месечината

Индиската лунарна сонда „Чандрајан-3“ успешно изврши меко слетување во близината на јужниот пол на Месечината. Се верува дека овој регион содржи замрзната вода, која...

Златните маски од Требениште ќе бидат изложени во Софија

Ексклузивните наоди од некрополата Требениште, кои во 2019 година, во соработка на музеите на Македонија, Србија и на Бугарија, беа поставени во Скопје, како...

Убавината на Македонија ме инспирира да напишам цела книга

Гевин Бредли, добитник на наградата „Мостови на Струга“ За книгата „Страв од разделба“ ирскиот поет Гевин Бредли е добитник на „Мостови на Струга“ – меѓународна...