Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25868)

Кина изгради „вселенска станица“ на Земјата за симулации и тестови

Во споредба со вселенската лабораторија, овој истражувачки објект ќе обезбеди подобар пристап за оценување различни технолошки идеи Кина ги разви првите симулатори на вселенска станица...

Раси кучиња што се особено чувствителни на топлина

Ветеринарката Кет, позната и како Кет д Вет, на својот профил на Тик ток често им дава совети на сопствениците на кучиња за нивното...

Светот ги забележува најтоплите просечни денови досега

Глобалната просечна температура достигна нов максимум од 17,01 степени Целзиусови на трети јули и следниот ден веднаш порасна. Вторникот, 4 јули 2023 година, беше најтоплиот...

Бикините го добиле своето име благодарение на атомската бомба

Пронаоѓачот на бикините, Луи Риард, го нарекол својот производ бикини бидејќи сакал бикините да предизвикаат „експлозија“ во модата како третата атомска бомба фрлена на...

Објавена „Предметот на љубовта“ од Една О’Брајан

„Предметот на љубовта“ од писателката Една О’Брајан е објавена во рамките на проектот „Пораки на надеж: инспиративна европска литература“ што издавачката куќа „Артконект“ од...

Мирните слики на Зулејха се начин да се побегне од секојдневната...

Нова изложба на Зулејха Зубери Али во „Пионери“ Зулејха Зубери Али ќе ја постави својата трета самостојна изложба в среда, во галеријата „Пионери“, во 20...

„Бумбар и штикла“ – изложба на цртежи на Миле Ничевски

Во кафе-барот „наГоре“ (Нагоре) во Струмица е отворена изложбата „Бумбар и штикла“ на Миле Ничевски. Ова е шеста изложба годинава на Здружението за развој...

Во Њујорк инкогнито средба на европски миротворци?

Американски и руски дипломати разговарале за завршување на војната во Украина Подготвил: Mарјан Велевски Група поранешни високи американски воени и дипломатски функционери водат тајни разговори со...

Зошто израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху брза да го посети Пекинг

Безбедносно жариште на Блискиот Исток што може да биде згаснато Кина е подготвена да помогне и за израелско-палестински мир. Пекинг е подготвен да игра улога...

Заморот од возењето не се надминува со кафе и енергетски пијалаци

СЕЗОНАТА НА ГОДИШНИ ОДМОРИ ГИ НОСИ ПРЕДИЗВИЦИТЕ ОД ВОЗЕЊА НА ПОДОЛГИ ДЕСТИНАЦИИ Најголем проблем е заморот и не тестирајте ги границите на вашата издржливост. Кога...