Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25847)

Ратко Јанев – еден од најцитираните атомски физичари

Македонски научници Во рамките на научно-дипломатската активност во Меѓународната агенција за атомска енергија (МАЕА), македонскиот научник Ратко Јанев е познат како основач и раководител со...

По седми пат адреналински летен фестивал во Крушево

Во Крушево по седми пат, од 30 јуни до 2 јули ќе се одржи фестивалот „Вен ин Крушево“, кој обединува музика, спорт и култура....

Роботското бебе Грут наскоро ќе шета низ парковите на „Дизни“

Инженерите на „Дизни“ објавија снимка од новиот робот, кој наскоро ќе се појави во парковите на „Дизни“. Роботот всушност е верзија на бебето Грут од...

Во Лондон е пронајден најдобро зачуваниот мавзолеј од римско време

Остатоци од римски мавзолеј, за кој се верува дека е најдобро зачуваната градба од ваков вид откриена во Велика Британија, се откриени на локација...

Доген Сити е концепт на живеење во град на вода

Како што нивото на морињата продолжува да расте, иднината на урбаното живеење може да значи дека многу од нас ќе треба да размислат за...

Почнува фестивалот „Зрно“

Фестивалот на алтернативна фотографија „Зрно“, кој своето прво издание го имаше минатата година, почнува вечерва, во 20 часот. Избрани се околу 120 дела на...

Изложбата „Фемина V.S.Фемининологија“ во „Мала станица“

Изложбата „ФеминаV.S.Фемининологија“, соработка помеѓу друштвата на уметници на Македонија и на Хрватска, се отвора вечерва, во мултимедијалниот центар „Мала станица“ при НГМ. Изложбата ќе...

Во Србија објавени три драми на Томислав Османли

Новосадски „Прометеј“, едно од најугледните српски книгоиздателства, деновиве ја објави книгата со три драми на македонскиот писател и драмски автор Томислав Османли. Книгата го...

Улогата на Сирано де Бержерак ми беше пресвртница во кариерата

Петар Мирчевски награден за животно дело на „Чернодрински“ Почетоците на кариерата на Петар Мирчевски се пред повеќе од четири децении, најпрво во Битолскиот театар, а...

Потребна е другата страна на бугарската историја за холокаустот

Менахем З. Розенсафт Со нова, проевропска бугарска коалициска влада поставена во Софија по 30 месеци политичка нестабилност, сега е време за остар пресврт во Софија...